Ekspedycja

Svalbard 2025

Wolne miejsca

Rejs inny niż wszystkie

Od lat prowadzimy różne rejsy w Arktyce dbając o ich jakość i bezpieczeństwo, jednak nasza własna potrzeba pokazania Wam więcej, niż tylko typowe atrakcje turystyczne sprawiła, że chcemy robić to bardziej. Bardziej profesjonalnie, bardziej świadomie, bardziej dokładnie.
Nasza kilkuletnia współpraca z wieloma armatorami, lokalnymi przedsiębiorcami i miejscowymi ekspertami daje Wam gwarancję dobrze spędzonego czasu, a nam możliwość ciągłego rozszerzania programów ekspedycji. Zależy nam na dobrej atmosferze nie tylko na naszych rejsach,
ale wszędzie, gdzie tylko się pojawiamy.
By nie tylko pokazywać Arktykę, ale doświadczać, próbować, odkrywać. To nie jest wycieczka obwoźna po najbardziej znanych miejscach – to prawdziwa ekspedycja w najdalsze i najbardziej odosobnione krańce Spitsbergenu.

Dłuższy niż standardowo, bo aż jedenastodniowy czas rejsu daje nam możliwość odwiedzić więcej portów, niż w przypadku popularnych wycieczek dostępnych na rynku. Daje nam też możliwość prawdziwych, czasem wręcz intymnych spotkań z dzikim interiorem, prowadzonych z poszanowaniem jego integralności i pierwotnego charakteru.

Dostępne etapy

Ekspedycja: Svalbard 2024

Sierpień 2024

Lato na Svalbardzie

Lato w Arktyce jest krótkie, ale niesamowicie pełne życia i zieleni. Krajobraz gwałtownie zmienia się z dzikiego i niedostępnego w bardziej łaskawy i kipiący soczystą zielenią. Wśród wiecznej zmarzliny fioletem zakwitają drobne kwiaty, porosty nasycają swoje barwy brązami, ochrą i czerwienią. Ptactwo rozpoczyna głośne gody, morsy leniwie wylegują się w słońcu – przyroda celebruje kolejny przetrwany rok w tym surowym i pozbawionym litości świecie.
Etap dla osób pragnących zobaczyć jak wygląda arktyczne lato i czy surowa Arktyka bywa czasem zielona – szczególnie dla miłośników ornitologii.

Jacht

Ekspedycja prowadzona będzie na pokładzie jachtu s/y Pacific Star, który mieliśmy okazję przetestować już w zeszłym roku. To dzielny, 50-cio stopowy jacht, przygotowany specjalnie do pływania w wodach Arktycznych. Wystarczająco duży by pomieścić 10 osób, posiada duży forpik na zapasowe żagle, narty i inne wyposażenie. Jacht został odpowiednio wyizolowany, ocieplony i wyposażony w ogrzewanie. W pełni wyposażony kambuz i aż 3 łazienki zapewniają komfortową żeglugę w każdych warunkach.
Pozostałe szczegóły związane z jachtem zaprezentowane są na stronie Armatora.

Jacht

Pacific Star

Miejsca, w które Cię zabierzemy

Adventalenfjorden

To tu rozpoczniecie swoją przygodę ładując na płycie lotniska w Longyearbyen. Tu znajduje się najbardziej wysunięty na północ supermarket, biblioteka i uniwersytet, tutaj macie możliwość pospacerować ulicami dawnego miasta-kopalni.

Isfjord

Jak sama nazwa wskazuje („is” po norwesku oznacza lód), Isfjord bywa skuty lodem aż do wczesnego lata. Wśród jego zakamarków mieszczą się opuszczone rosyjskie miasta – w tym sławne Pyramiden, zapierające dech w piersiach lodowce, przepiękne zatoki będące siedliskami kilkunastu gatunków ptaków. To tutaj zwiedzić można Barenstburg – ostatnie zamieszkane przez pracowników rosyjskiej kompani węglowej Arktikugol miasto, w którym wciąż działa przemysł wydobywczy.

Forlandet

Na ziemi Księcia Karola największą atrakcją cieszą się zamieszkujące ją kolonie morsów. W spokojny dzień na Poolepynten i Saarstangen zobaczyć można, jak w kilku grupach leniwie wylegują się na brzegu, albo radośnie dokazują w wodzie przy brzegu. Posiadając odpowiednie pozwolenia mamy możliwość zejścia na ląd, by z bezpiecznej odległości przyjrzeć się tym wdzięcznym stworzeniom.
Oprócz morsów lubimy również odwiedzać naszych znajomych stacjonujących w letniej stacji badawczej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która znajduje się po drugiej stronie cieśniny Forlandsundet, oraz podziwiać skrzące się w słońcu lodowce.

Kongsfjord

Kongsfjord znany jest głównie z miasteczka Ny-Alesund, które dziś tworzą przede wszystkim międzynarodowe stacje badawcze. Dawniej osada była świadkiem startu ekspedycji polarnych ruszających na podbój Bieguna, w tym słynnych sterowców Norge i Italia, których ślady zachowały się do dziś. Naszym ulubionym miejscem w tym fiordzie jest Ny-London, wraz z pozostałościami po brytyjskiej kopalni marmuru. Jeśli warunki lodowe pozwolą, odwiedzimy również przepiękne lodowce, znajdujące się w głębi fiordu.

Magdalenefjorden

Dawna osada wielorybnicza z malowniczą plażą powstającym w wyniku opadającego cyklicznie pływu, w której do dzisiaj zobaczyć można pozostałości pieców do wytapiania tłuszczu wielorybiego, jak i miejsca spoczynku dawnych mieszkańców.

Danskoya

Dla nas miejsce szczególne. Ta jedna z najbardziej północnych wysp archipelagu Svalbardzkiego mieści w sobie zatokę Virgohamna – miejsce startu owianej złą sławą i skazanej na porażkę ekspedycji polarnej Andree. To stąd wraz z dwoma innymi śmiałkami balonem wypełnionym wodorem wystartował w kierunku bieguna północnego. Pozostałości hangaru, rurociągu i produkcji wodoru do dzisiaj znaleźć można na plaży.

Kosztorys

Na koszty wyjazdu składają się: koszt udziału w rejsie oraz składka na kasę jachtową. Do tego dochodzi koszt biletów lotniczych, które kupowane z głową nie są tak drogie, jak może się to wydawać. Dla osób chcących przylecieć wcześniej, lub zostać kilka dni dłużej chętnie doradzimy, gdzie za rozsądne pieniądze znaleźć nocleg w hostelu.

Koszt udziału w rejsie:
Rejs odbywa się bogato wyposażonym, wyprawowym jachtem s/y Patagonia, opieka doświadczonego w polarnym żeglarstwie kapitana i deckhanda, przygotowanie jachtu i koszty paliwa. Zaokrętowanie odbywa się od godziny 18:00 pierwszego dnia, a wyokrętowanie do godziny 10:00 dnia ostatniego.

Kasa jachtowa:
Obejmuje koszt zakupu prowiantu, opłat portowych oraz wynajmu nowoczesnej broni palnej, którą zobligowani jesteśmy zawsze posiadać podczas schodzenia na dziki ląd. Z uwagi na brak sklepów i ograniczenia w możliwościach zaprowiantowania, zapewniamy zaopatrzenie jachtu przed rejsem poprzez starannie przygotowane menu, zamawiane specjalnie na potrzeby Ekspedycji. Dbamy o różnorodność diety i świeżość produktów, podpowiadamy w kuchni. Przygotowaniem posiłków zajmuje się wachta kambuzowa.

2450 EUR

Koszt udziału w rejsie

450 EUR

Kasa jachtowa

2000-3000 PLN

Koszty lotów
Zapisz się na rejs!
Jak było?

Do tej pory odwiedziliśmy najdalsze zakątki wyspy Spitsbergen, docierając aż na 82-gi równoleżnik szerokości geograficznej północnej, oraz drugiej największej wyspy archipelagu, czyli Nordaustlandet, zwanej Ziemią Północno-Wschodnią – dziewiczej i nie zamieszkanej przez człowieka.

Odkrywaliśmy miejsca, w których żyli i pracowali śmiałkowie latami walczący o przetrwanie na tych surowych i nieprzyjaznych ludziom ziemiach, pochylaliśmy głowy nad pełnymi grozy i powagi miejscami ich spoczynku. Podziwialiśmy budzące się do życia kolonie ptaków, wędrowaliśmy wśród lodu, skał i bezkresu tundry śladami reniferów, niedźwiedzi i arktycznych lisów.

Chcesz zobaczyć więcej? Sprawdź naszą galerię!

Zobacz jak było

Zapisz się na Svalbard 2025